Board of Directors

Richard Roller

Chairman/Founder

Ken Walker

Managing Director

Kevin Brown

Development Director

Jake Mearns

Technical Director

Brian Clear

Consultant

James Ackland

Sales and Service Director

Mollie

Assistant


Administration

Alison Byrne

Office Manager and Assistant to the Directors

Lidia Rybak

Finance Manager

Lindsey Nel

Office Administrator

Farrah Premji

Purchasing Administrator

Nicola Hunt - Sales Administrator

Nicola Hunt

Sales Administrator

Natalie Laycock - Service Administrator

Natalie Laycock

Service Administrator

Tia Wright - Service Administrator

Tia Wright

Service Administrator

Susan Brazier - Office Administrator

Susan Brazier

Office Administrator


Sales and Marketing

Edward Roller

Marketing Manager

Phillip Horn

Commercial Manager – DC

Kevin Evans

Sales Manager – ELI

Laila Engler

Aviation Sales Manager

Powervamp - Staff page - Stuart Clark

Stuart Clark

Marketing Assistant


Research & Development

Truong Van Nguyen

Senior Design Engineer

Craig Allensby

Systems Engineer

Lyudmil Georgiev

Senior CAD Design Engineer

Tom Clarke - CAD Design Engineer

Tom Clarke

CAD Design Engineer


Technical Projects

Cesar Puente

Cesar Puente

Project Engineer

Will Tipler

Will Tipler

Project Engineer

Tony Lock

Tony Lock

Product Support Engineer

Ferenc Orban

Ferenc Orban

Product Support Engineer


Service

Karl Nugent

Service Manager

Adam Herd

Adam Herd

Test and Service Engineer

Daniel Barrie

Daniel Barrie

Service Engineer

Iain Hall

Iain Hall

Service Engineer

James Shortland

Service Engineer

Wayne Smith

Wayne Smith

Service Engineer


Production

Wayne Andreff

Technical Manager

David Nel

Foreman – Special Projects (Inc stores and dispatch)

Chris Bernard

Quality Engineer

Bradley Wilford

Factory Manager

Matthew Edwards

Assembly Technician

Jaroslaw Kwasniewski

Assembly Technician

Dan Berinde

Test Engineer

Bogdan Moisa

Test Engineer

Danny Harper

Danny Harper

Trainee Test Engineer

Lech Kielbasinski

Lech Kielbasinski

Electromechanical
Team Leader

Domas Zemaitaitis

Electromechanical
Team Leader

Robert Biskup

Robert Biskup

Electromechanical
Technician

Robert Clarke

Robert Clarke

Electromechanical
Technician

Finlay Dodd

Finley Dodd

Electromechanical
Technician

Martin Donaghy

Martin Donaghy

Electromechanical
Technician

James Hack

James Hack

Electromechanical
Technician

Tobias Howes

Tobias Howes

Electromechanical
Technician

John Jellis

John Jellis

Electromechanical
Technician

philip Miller

Philip Miller

Electromechanical
Technician

Tomasz Oziomek

Tomasz Oziomek

Electromechanical
Technician

Keith Pickering

Keith Pickering

Electromechanical
Technician

Matt Shelvey

Matt Shelvey

Electromechanical
Technician

Aaron Slater

Aaron Slater

Electromechanical
Technician

Janos Tancik

Janos Tanczik

Electromechanical
Technician

Matus Simonides

Matus Simonides

Stores Supervisor

Steven Mallet

Despatch Operative


BSI Accreditation
ECS Accreditation
B2B Compliance
RISQS Accreditation
RoHS Compliant Accreditation
NBAA Accreditation
WEEE Recycling Accreditation