Management Team

Jake Mearns

Jake Mearns

Chief Operating Officer

Cesar Puente

Cesar Puente

Product Support Manager

Domas Zemaitaitis

Domas Zemaitaitis

Production Manager

Rachel Shorter - Financial Controller

Rachel Shorter

Financial Controller

Shaun Appleby - Quality Assurance Manager

Shaun Appleby

Quality Assurance Manager

Wayne Andreff

Wayne Andreff

Materials & Logistics Manager

Will Tipler

Will Tipler

Engineering Manager


Administration

Jenna Smith

Jenna Smith

Office & HR Administrator

Lidia Rybak

Lidia Rybak

Finance Manager

Graham Howe - Office Administrator

Graham Howe

Office Administrator

Sarah Winch - Office Administrator

Sarah Winch

Office Administrator

Farrah Premji

Farrah Ryan

Accounts Administrator


Engineering

Truong Van Nguyen

Truong Van Nguyen

Specialist Engineer – Electrical/Electronics

Lyudmil Georgiev

Lyudmil Georgiev

Senior Expert Engineering – Mechanical Design

Craig Allensby

Craig Allensby

Senior Expert Engineering – Embedded Systems

Tom Clarke - CAD Design Engineer

Tom Clarke

Specialist Engineer – CAD

Rob Clements - Power Design Engineer

Rob Clements

Senior Expert Engineering – Power Electronic

Ferenc Orban

Ferenc Orban

Product Line Engineer

Tony Lock

Tony Lock

Support Engineer

Robin Sachdeva - Embedded Firmware Engineer

Robin Sachdeva

Embedded Firmware Engineer


Material & Control

Nicola Hunt - Sales Administrator

Nicola Hunt

Buyer

Viktorija Vaitkevciute - Purchase Administrator

Viktorija Vaitkevciute

Purchasing Administrator

Matus Simonides

Matus Simonides

Warehouse Supervisor

Alexandru Andrei Luca - Warehouse-Operative

Alex Luca

Stock Controller

John O'Rourke Warehouse Operative

John O’Rourke

Warehouse Operative

Steven Mallett - Despatch Operative

Steven Mallett

Warehouse Operative

David Billington

David Billington

Logistics Co-Ordinator


Production

Martin Donaghy

Martin Donaghy

Production Team Leader

Lech Kielbasinski

Lech Kielbasinski

Method & Process Engineer

David Nel

David Nel

Production Planner

Dan Berinde

Dan Berinde

Test Engineer Team Leader

Aaron Slater

Aaron Slater

Test Engineer

Bogdan Moisa

Bogdan Moisa

Test Engineer

Janos Tancik

Janos Tanczik

Quality Assurance
Inspector

Chris Duffy

Chris Duffy

Electromechanical
Technician

Steven Harrison - Electromechanical Technician

Steven Harrison

Electromechanical
Technician

Steven Raj - Electromechanical Technician

Steven Raj

Electromechanical
Technician

John Jellis

John Jellis

Electromechanical
Technician

philip Miller

Philip Miller

Electromechanical
Technician

Keith Pickering

Keith Pickering

Electromechanical
Technician

Mark Thornton - Electromechanical Technician

Mark Thornton

Electromechanical
Technician

Tobias Wahl - Electromechanical Technician

Tobias Wahl

Electromechanical
Technician


BSI Accreditation
ECS Accreditation
B2B Compliance
RoHS Compliant Accreditation
NBAA Accreditation
WEEE Recycling Accreditation